دانستن اصول اولیه حوزه طراحی می تواند به درد هر کسی با هر شغل و مقامی بخورد ، با دانستن این اصول

حتی اگر شما طراح و هنرمند هم نباشید ، می توانید میز کارتان را با این اصول چیدمان کنید یا از این

اصول برای چیدن اثاثیه در اتاق و منزلتان استفاده کنید . ولی دانستن این اصول برای هر طراح گرافسیتی

با این که امکان تکراری بودن آنها هست ولی مطمئنا کارآمد هستند.

این اصول در اصل بیشتر برای طراحی گرافیک و محصولات چاپی نوشته شده اند.

 

طراحی در چاپ و نشر یعنی ایجاد مفهوم . یعنی استفاده کردن از فرم ، ساختار، وخلاقیت برای رساندن پیامی به افرادی که شما می خواهید پیام را بگیرند.

برای این منظور با ایجاد کردن طرح ها و چیدمان محتوا و مضمون به شکلی که برای مخاطبان شما  از لحاظ بصری جلب کننده ، خلاقانه و جذاب و خوشایند باشد.

 

کدام طرح حرفه ای نیست؟

اگه شما می خواهید یه طرح مناسب را طراحی کنید ، باید به چهار اصل ساده در کار پایبند باشید:

انسجام ، هم ترازی ، تکرار و کنتراست

 حالا با این چهار اصل نگاه نزدیک تری داشته باشیم و بررسی کنیم که چرا در پروسه کار طراحی این مقدار موثر هستند.

 

اصل 1  (انسجام)

تا کنون طرحهایی را با متن و تصویر دیده اید که به نظر با هم کار نمی کنند ؟ متن و تصاویر ناموزون و بدون قانون به نظر می آیند ؛ که البته نتیجه آن یه طرح شلخته و بی قانون است.
اصل انسجام می گوید ، آیتم هایی که به هم مربوط هستند باید با هم یک گروه رو تشکیل بدهند و یک فرم واحد متصل به هم رو ایجاد کنند . با استفاده از این اصل شما می تونید از بی نظمی کار کم کنید و در عوض  به مرتب بودن و تمیزی کار اضافه کنید . مفهوم ، محتوا و پیام شما ساده و موثر بشوند و مخاطب رغبت بیشتری به خواندن و به یاد آوردن آنها داشته باشد.

 

اصل 2  (هم ترازی)

هر عنصر در صفحه باید با بقیه عناصر در ارتباط باشد . هم ترازی تضمین می کند که یک صفحه هموار، با قابلیت آسان خوانده شدن خواهیم داشت . دل بخواهی و بی منطقی در یک طرح موفق هیچ جایی ندارند ! هم ترازی کمک می کنه تا یک صحنه تمیز و ماهرانه به نظر بیاید ، و این باعث جلب توجه پیام کلیدی شما ، و اتصال بین عناصر بصری صفحه بشود . به عنوان یک قانون همیشه به یاد داشته باشید ، وقتی یک عنصر کلیدی در صفحه خودش را نشان می دهد ، که به عنوان یک نقطه کانونی ، با همه عناصر دیگر تراز باشد . وقتی شما عنصر جدیدی به چیدمان خود اضافه می کنید آن عنصر را در امتداد یک خط فرضی با یک عنصر دیگر تراز کنید.

 

اصل 3  (تکرار)

این طبیعت انسان است ، ما نیاز داریم به هر شکلی ، ببینیم ، بشنویم و کارهایی رو دوباره و دوباره برای آنها انجام بدهیم تا یک تماس ایجاد کنیم . طراحی هم از این بحث مستثنی نیست.
تکرار عناصر  بصری – مانند رنگها  ، فرم و شکل ها ، بافت ها ، خطها  و حتی گلوله گذاری ها در سراسر یک طرح، می توانند به نمایش پیام مهم شما کمک کنند، تکرار باعث می شود تا محتوای شما :  متحد ، منظم و باقانون ، و از لحاظ بصری جذاب به نظر بیاید ، که آن محصول و طرح شما را برای خواندن دوست داشتنی تر می کند.


یک اخطار در مورد اصل تکرار : مراقب باشید که زیاده روی نکنید . تکرار زیاد یک عنصر می تواند صفحه را شلخته و به هم ریخته  و فهمیدن پیام را سختر بکند.
هنگامی که درباره تکرار زیاد شک دارید ، کار را ساده نگه دارید.

 

اصل 4  (کنتراست)

تا حالا  محصول چاپی را دیدید که شما را مجبور کند از خود بپرسید : “  این چی می خواد بگه ؟ ”

این اغتشاش بوجود آمده در این طرح شاید به خاطر عناصری که همه در کنار هم قرار دارند و هر کدوم رقابت می کنند تا توجه شما رو جلب کنند ولی همه آنها وزن مساوی در صفحه دارند . برای این که این اغتشاش بوجود نیاید باید عناصری که اهمیت بیشتری دارند را از آنهایی که در درجه دوم هستند به هر روشی تفکیک کنید. 
استفاده از کنتراست  در یک طرح برای ایجاد تفاوت و چیدمان عناصر بر اساس اهمیت ، ضروری به نظر می رسد . با ایجاد کنتراست در رنگ ، اندازه ، بافت و یا حتی فونت شما می توانید یک قدرت شدید بصری ایجاد کنید و توجه ها را به سمت پیام اصلی جلب کنید . برای داشتن یک طرح موثر، تفاوت ها را ضعیف به کار نگیرید ، عناصر باید باهم 180 درجه تفاوت داشته باشند.